Archiwalna Strona Wyróżnienie „Białej Wstążki” dla Pana Marka Hojczyka - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim.

Wyróżnienie „Białej Wstążki” dla Pana Marka Hojczyka

DODANO: 2014-12-12 19:50:32

W dniu 8 grudnia 2014 r w Warszawie, w Teatrze Kamienica odbyła się uroczysta Gala V edycji Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki” .  Konkurs organizowany jest przez Fundację Centrum Praw Kobiet i Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” i ma na celu  wybór mężczyzn, którzy w szczególny sposób zasłużyli się pomagając kobietom, reagując na wszelkie formy przemocy i dyskryminacji . Laureatem może zostać osoba, która jest rzeczywistym partnerem kobiet i konsekwentnie przeciwstawia się stosowaniu wobec nich przemocy we wszystkich aspektach życia.

Jest nam szczególnie  miło poinformować, że wśród  tegorocznych laureatów jest   Kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Rusocinie Pan Marek Hojczyk , który został wyróżniony „Białą Wstążką” w kategorii Instytucje i organizacje pomocowe.

W uzasadnieniu nominacji  zacytowano: „To osoba, która bezinteresownie chce pomagać i pomaga każdemu potrzebującemu”– napisała w zgłoszeniu jedna z podopiecznych Ośrodka. Doświadczony, pomocny, szanujący odrębność każdego człowieka. Oprócz bezpośredniej pomocy dla swoich podopiecznych, nie ustaje w wysiłkach edukowania i utrwalania wiedzy dotyczącej zjawiska przemocy oraz procedur prawnych z nią związanych wśród policjantów, pracowników socjalnych, pedagogów czy lekarzy. Pomysłodawca i organizator wielu konferencji i spotkań, poświęconych poprawie losu osób krzywdzonych

Konkurs nawiązuje do międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 r. przez grupę mężczyzn w Kanadzie, w drugą rocznicę "masakry w Montrealu". 6 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Dwa lata po tych wydarzeniach przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy w stosunku do kobiet.

Gratulujemy.