Archiwalna Strona Światowy Dzień Adopcji. Namaluj na dłoni uśmiechniętą buźkę :) - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim.

Światowy Dzień Adopcji. Namaluj na dłoni uśmiechniętą buźkę :)

DODANO: 2021-11-09 07:55:10

Dzisiaj 9 listopada, czyli Światowy Dzień Adopcji. Z tej okazji chcemy pogratulować wszystkim Rodzicom Adopcyjnym,  którzy podjęli Tę Ważną Decyzję . Życzymy Wam,  dzieciom, rodzeństwu, babciom, dziadkom dużo radości i satysfakcji z bycia razem.

Adopcja jest obecna także w życiu wielu  rodzin zastępczych, zwłaszcza tych, które prowadzą rodzinę zastępczą zawodową. W chwili, gdy rodzice biologiczni są pozbawieni praw rodzicielskich lub się ich zrzekają, rodzina zastępcza rozpoczyna współpracę z kandydatami na rodziców adopcyjnych wskazanymi przez ośrodek adopcyjny. Zanim jednak dojdzie do adopcji, przyszli kandydaci na rodzinę   odwiedzają  dziecko w domu jego rodziny zastępczej, poznają, nawiązują z nim kontakt i z każdą wizytą stają się coraz bliżsi dziecku. Rodzina zastępcza uczestniczy w tym pięknym procesie, stara się wspierać zarówno przyszłych rodziców, jak i dziecko w nawiązywaniu przez nich więzi. Rodzina zastępcza ma świadomość, że już wkrótce będzie musiała pożegnać się z dzieckiem i to, jak będą wyglądać  ich dalsze relacje, zależy zwykle od rodziców adopcyjnych. Wielu z nich utrzymuje kontakt z rodzicami zastępczymi, traktując ich jako ważne osoby w życiu ich dziecka. Zdarza się czasami też tak, że to właśnie rodziny zastępcze decydują się zostać rodzicami adopcyjnymi, gdyż więzi między nimi a dzieckiem są tak silne, że nikt nie wyobraża sobie rozstania.

Światowy Dzień Adopcji, którego symbolem jest „uśmiechnięta dłoń” to przede wszystkim święto rodzin adopcyjnych, ale też dzień, który ma na celu zwiększenie świadomości  społecznej na temat adopcji oraz pokazanie faktów i obalenie mitów jej dotyczących. Dłoń jest symbolem pomocy, uśmiech oznacza radość a razem mają symbolizować radość z nowej rodziny.

Zachęcamy  do namalowania na dłoni uśmiechniętej buźki dla rodzin adopcyjnych i wsparcia tej  pięknej idei poprzez umieszczenie  jej zdjęcia z podpisem „Światowy Dzień Adopcji”  w mediach społecznościowych.

Szczegółowe informacje o procesie adopcji można znaleźć na stronie internetowej Pomorskiego Ośrodka Adopcji w Gdańsku   www.poa-gdansk.pl