Archiwalna Strona Pomoc prawna w zakresie uzyskania zgody zastępczej sądu opiekuńczego na szczepienie przeciw COVID-19 - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim.

DODANO: 2021-05-25 08:12:44

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego uruchamia pomoc prawną w uzyskaniu tzw. zgody zastępczej sądu opiekuńczego na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 u ww. osób. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących procedury związanej z uzyskaniem zastępczej zgody sądu opiekuńczego na szczepienie przeciwko COVID-19 prosimy o kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Gdańsku pod numerem telefonu 58 326-87-34Pomocy prawnej pro bono udzieli radca prawny Agnieszka Zabłocka – poza godzinami pracy w ROPS.

W myśl obecnie obowiązujących regulacji prawnych, wykonanie jakiejkolwiek interwencji medycznej (udzielenie świadczenia zdrowotnego – w tym szczepienia) wymaga zgody osoby uprawnionej. W związku z powszechną akcją szczepień pojawił się problem w grupie seniorów i osób z niepełnosprawnościami, które nie są ubezwłasnowolnione, a których stan zdrowia z powodu choroby - wyklucza świadome wyrażenie swojej woli w zakresie wyrażenia zgody na szczepienie przeciwko COVID-19. W takich sytuacjach o zaszczepieniu nie może zdecydować rodzina, może to zrobić tylko sąd opiekuńczy. Jeśli senior lub osoba z niepełnosprawnością przebywa w placówce  opiekuńczej całodobowego pobytu, wniosek do sądu w sprawie wyrażenia zgody na zabieg medyczny składa taka placówka. W sytuacji kiedy taka osoba przebywa w domu, członek rodziny ew. opiekun faktyczny opiekujący się nim na co dzień, przy spełnieniu określonych warunków może złożyć do sądu rodzinnego wniosek o wszczęcie z urzędu postępowania o zgodę na działanie medyczne w postaci szczepienia przeciwko COVID-19. Wniosek do sądu rodzinnego może także złożyć lekarz  wystawiający skierowanie na szczepienie .