Logo PCPR Pruszcz Gdański
PCPR Pruszcz Gdański

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Pruszczu Gdańskim

Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehablilitacyjny

Sprzęt rehabilitacyjny to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych, mający za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

O dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku oraz udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.

1. Wnioski podlegają rozpatrywaniu w kolejności ich wpływu, wnioski nie przechodzą do realizacji w roku następnym.

2. Wnioskom, które zostały złożone w czasie, w którym środki na ten cel zostały wyczerpane zostają rozpatrzone negatywnie z powodu braku środków.

3. Podstawę dofinansowania  do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego stanowi umowa zawarta przed zakupem po między Starostą Gdańskim reprezentowanym przez Dyrektora PCPR,
a Wnioskodawcą lub przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym ustanowionym postanowieniem Sądu lub pełnomocnikiem, który zobowiązany jest stawić się z dowodem osobistym do siedziby PCPR w celu podpisania umowy lub za pośrednictwem SOW za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

4. Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 50% kosztów sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

5. Z uwagi na ograniczone środki finansowe w stosunku do potrzeb na realizacje zadań przyjmuje   się koszt zakupu sprzętu w kwocie zabezpieczającej do niezbędnego minimum, które umożliwi osobie niepełnosprawnej prawidłową rehabilitację ( w szczególnych przypadkach lekarz konsultant wyznaczony przez PCPR potwierdza stan faktyczny związany z dysfunkcją i potrzebą wyposażenia wnioskodawcy we wnioskowane urządzenie/sprzęt). 

6. Osoba niepełnosprawna może uzyskać dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego   tj. sprzętu niezbędnego do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych mających za zadanie   osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia, integracji społecznej, potwierdzonej    zaświadczeniem lekarskim zgodnie z indywidualnymi potrzebami i możliwościami osoby niepełnosprawnej, który w szczególności obejmuje:

  1.  

1) rower rehabilitacyjny stacjonarny lub trójkołowy
2) urządzenia masujące,
3) urządzenia do kąpieli perełkowej,
4) piłki rehabilitacyjne,
5) piłki lekarskie,
6) trenery dłoni,
7) klocki, wałki, kliny, maty rehabilitacyjne,
8) pufy, worki rehabilitacyjne,
9) stoper,
10) rotor,
11) klocki i gry wypukłe oraz zabawki dźwiękowe – dla dzieci,
12) przyrząd do ćwiczeń kończyn górnych,
13) urządzenie do masażu limfatycznego;

7.  Przekazanie dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego następuje po podpisaniu umowy i dostarczeniu przez wnioskodawcę faktury wystawionej na wnioskodawcę przez wykonawców lub dostawców z wyszczególnionym udziałem własnym – o terminie płatności nie krótszym niż 30 dni od daty wystawienia rachunku, oraz sprawdzeniu przedłożonych przez wnioskodawcę dokumentów pod względem merytorycznym i formalnym, przelewem na wskazane konto.

8. Przedłożone  dokumenty  podlegają  weryfikacji  pod  względem  zgodności  z  wnioskiem, uzgodnionym kosztem oraz podpisaną umową.

 9. Dokumenty rozliczeniowe oryginały faktur i rachunków wystawionych na Wnioskodawcę, wraz z fakturami dokumentującymi jego wkład własny, otrzymują adnotację „opłacone ze środków PFRON w kwocie dofinansowania …. zł” i podlegają zwrotowi Beneficjentowi na pisemny jego wniosek. W dokumentacji PCPR pozostają  kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem

10. W jednym roku kalendarzowym osoba może uzyskać dofinansowanie nie więcej niż na dwa urządzenia do rehabilitacji, osoba niepełnosprawna powinna posiadać orzeczenie z wpisanym kodem niepełnosprawności wskazującym na schorzenie z tytułu narządu ruchu 10-N lub 05-R i/lub przedłożyć aktualne zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty wskazując na konieczność używania sprzętu rehabilitacyjnego z wskazaniem konkretnej nazwy sprzętu rehabilitacyjnego.

11. Z uwagi na ograniczone środki finansowe w stosunku do potrzeb na realizacje zadań ustala się wysokość dofinansowania zakupu w kwocie zabezpieczającej dofinansowanie do niezbędnego minimum,- podstawowych przedmiotów :
-  rowerek rehabilitacyjny stacjonarny/ rotor elektryczny – do 1.500,00 zł;
- rower trójkołowy – do 2.000,00 zł
- bieżnia, orbitrek  - do 1.500,00 zł;

Druk wniosku o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego (DOCX,) (PDF,)