Logo PCPR Pruszcz Gdański
PCPR Pruszcz Gdański

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Pruszczu Gdańskim

Punkt konsultacyjny dla osób stosujących przemoc domową

„Najłatwiej i najpiękniej nie gnębić drugich,
ale samemu nad sobą pracować,
żeby być możliwie jak najlepszym.

Sokrates

Przemoc wobec najbliższych jest zachowaniem wyuczonym i ukształtowanym społecznie. Ten, kto nauczył się zachowań przemocowych, może się ich oduczyć, a my potrafimy mu w tym pomóc.

Pomoc psychologiczna jest dla osoby stosującej przemoc szansą na wewnętrzną przemianę i odbudowanie związku w oparciu o partnerstwo i wzajemny szacunek. Udział w zajęciach psychoedukacyjnych może przyczynić się do tego, że stosujący przemoc potrafi powiedzieć sobie: Stop!

Gdzie należy się zgłosić:

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim działa punkt konsultacyjny dla osób stosujących przemoc w domową.

Punkt Konsultacyjny przeznaczony jest dla:

  • osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy domowej, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno - edukacyjnych,
  • osób stosujących przemoc domową, które ukończyły podstawowy cykl terapii leczenia uzależnienia od alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych, dla których oddziaływania korekcyjno - edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii,
  • osób objętych procedurą Niebieskiej Karty,
  • osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się na konsultacje.

Godziny przyjmowania petentów

Punkt konsultacyjny jest czynny w poniedziałki, w godzinach od 16.00 do 19.00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim, ul. prof. Mariana Raciborskiego 2a. Obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem 58 773 20 85 lub 58 773 20 86.

Fakt dobrowolnego zgłoszenia się na konsultacje pozostaje objęty tajemnicą.

Oprócz spotkań indywidualnych osoby stosujące przemoc domową mogą brać udział w zajęciach grupowych w ramach programu korekcyjno-edukacyjnego lub psychologiczno-terapeutycznego.

Głównym celem udziału w tych programach jest przede wszystkim zahamowanie przemocy domowej oraz zmiana zachowań i postaw osób stosujących przemoc domową w taki sposób, by uczestnicy programu:

  • nauczyli się zachowań pozbawionych przemocy,
  • nabyli wiedzę w zakresie konsekwencji zachowań przemocowych,
  • wiedzieli czym jest przemoc domowa,
  • umieli identyfikować zachowania przemocowe wobec bliskich,
  • umieli panować nad emocjami,
  • umieli kontrolować agresję.

Kandydaci do udziału w programach terapeutycznych mogą zgłaszać się z własnej inicjatywy lub być kierowani przez kuratorów sądowych, Prokuraturę, Sąd, członków grup diagnostyczno-pomocowych, dzielnicowych Policji, pracowników socjalnych. Przed przystąpieniem do Programu niezbędne jest spotkanie z prowadzącymi grupę w celu kwalifikacji do uczestnictwa. Konsultacja odbywa się podczas indywidualnego spotkania, które prowadzi osoba posiadająca kwalifikacje do stosowania tej formy pomocy.